Czym różni się bydło mięsne od mlecznego? Po czym rozpoznać krowę czarno-białą od rasy simentalskiej? Obecnie bydło hodowlane ma ponad 1000 ras. Oczywiście nie wszystkie rodzaje krów występują w Polsce ze względu na specyfikę gospodarstw, warunki klimatyczne i zapotrzebowanie na rynku zbytu. Poznaj rasy bydła w Polsce. Ta wiedza przyda się nie tylko przyszłym lekarzom weterynarii, ale też hodowcom bydła mlecznego lub mięsnego.
Chcesz zostać weterynarzem, który leczy bydło? Poznaj rodzaje krów. Sprawdź, jakie rasy bydła występują najczęściej w Polsce.
Bydło w Polsce — co warto wiedzieć o tych zwierzętach?
Gospodarstwa rolne zajmują w Polsce prawie połowę całego terytorium. Oprócz gospodarstw produkcyjnych, w których powstają gotowe produkty spożywcze lub półprodukty, istotną rolę odgrywają również gospodarstwa, gdzie głównym profilem działalności jest hodowla bydła mlecznego lub mięsnego. Nie ma co kryć, że w przypadku Polski, to właśnie rolnictwo zaliczane jest do głównych odłamów gospodarki, które realnie wpływają również na bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju.
Zgodnie z informacjami, które udało się zebrać podczas Powszechnego Spisu Rolnego w 2020 roku, w Polsce było aż 1317,4 tysięcy gospodarstw rolnych. Mimo że obecnie odnotowuje się tendencję spadkową w przypadku ilości gospodarstw, to wyraźnie zauważmy, że są one znacznie większe, niż w czasie poprzedniej dekady. W tym czasie bydło było hodowane w ok. 20% wszystkich gospodarstw rolnych. To najwięcej w porównaniu do gospodarstw, które trudzą się hodowlą świń (6%) oraz drobiem (27%). W grudniu 2022 roku w naszym kraju było łącznie 6 448,3 tysiąca sztuk bydła, co daje wynik o 1,1% wyższy niż jeszcze dwanaście miesięcy wcześniej. Co ważne w 2022 roku hodowcy bydła mieli najwięcej krów mlecznych – 33,7%, natomiast młode bydło rzeźne i hodowlane poniżej 2 lat, ale powyżej 1 roku stanowiło wówczas 26,3% ogółu.
A więc gospodarstwa rolne, które hodują bydło mleczne oraz bydło mięsne to ważny wskaźnik w ogólnej gospodarce naszego kraju. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie rasy krów, występują w Polsce najczęściej, czytaj dalej.
Typy użytkowe bydła
W dość odległej przeszłości bydło było wykorzystywane jako siła pociągowa. Współczesne hodowle najczęściej są wykorzystywane jako produkcja mleka oraz mięsa. Bydło użytkowe w Polsce dzielimy głównie na trzy rodzaje:
- Bydło mleczne — charakteryzuje się kanciastą budową ciała, która uwidacznia guzy kulszowe i biodrowe. Ponadto ten rodzaj bydła posiada długą i wąską klatkę piersiową oraz duże wymiona.
- Bydło mięsne — bydło, które charakteryzuje się grubym kośćcem, krótkimi nogami, małą głową i krótką szyją. Ten rodzaj bydła w porównaniu do innych szybciej dojrzewa. Osobnik dorosły osiąga wagę nawet 800-900 kg, przy wydajności rzeźnej, która oscyluje na poziomie ok. 60%.
- Bydło kombinowane — jest to bydło mleczno-mięsne lub mięsno-mleczne — w zależności od grupy charakteryzuje się, bardziej cechami mlecznymi lub mięsnymi.
Rasy bydła mlecznego w Polsce — poznaj je, by z łatwością rozpoznawać kolejne hodowle
W Polsce najczęściej hoduje się dwa rodzaje bydła: czarno-biała, czyli polska holsztyńsko-fryzyjska, co obecnie stanowi 95% ogólnego stanu pogłowia. Druga rasa to czerwona-biała, która stanowi 3,5% całego pogłowia. Pozostałe rasy to simentalska oraz czerwona.
- rasa czarno-biała — najczęściej wybierana odmiana w Polsce występuje na terenie całego kraju. Młode krowy, czyli jałówki, dojrzałość hodowlaną osiągają między dwunastym a piętnastym miesiącem życia, a ich wydajność rzeźna oscyluje na poziomie maksymalnie 50%. Waga dorosłej krowy wynosi ok. 500-600 kg. Ta odmiana daje mleko o średniej zawartości tłuszczu ok. 4%, a białka ok. 3%. Charakteryzuje się ona wątłą budową oraz wysoką wydajnością mleczną sięgającą nawet 80 litrów dziennie.
- rasa czerwono-biała — w Polsce występuje dopiero od drugiej wojny światowej. Pierwsze partie tej rasy zostały sprowadzone do nas z Europy Zachodniej. Obecnie występują na terenie całej Polski. Cechą rozpoznawczą tej rasy oprócz wybarwienia jest również dobrze uwidoczniona klatka piersiowa. Najczęściej masa pojedynczych jednostek nie przekracza 700 kg.
- rasa simentalska — ta rasa pochodzi ze Szwajcarii. Występują na terenie całego kraju ze względu na najwyższą użytkowość mięsną spośród wszystkich ras mlecznych. Mleko zawiera najczęściej ok. 4% tłuszczu a wydajność mleczna dochodzi do 40 litrów dziennie.
- rasa jersey — krowy o jednolitym umaszczeniu, których sierść może mieć kolor od jasnocielistego do ciemnobrunatnego. Czasem można zauważyć na ich powierzchni białe łatki w dolnych częściach ciała. Do cech charakterystycznych tej rasy zaliczyć z pewnością można jasne obwódki wokół oczu. Ta rasa ma wysoką użytkowość mleczną. Określana jest również jako najlepsza wśród wszystkich ras bydła ze względu na bardzo dobrą jakość mleka, która najczęściej jest przeznaczona do produkcji serów.
Dlaczego w Polsce hoduje się różne rodzaje krów?
Każdy hodowca widzi inne cechy pozytywne w danej rasie. Każdy też ma inne oczekiwania i priorytety. Z tego względu, biorąc pod uwagę preferencje klimatyczne danej rasy oraz oczekiwania inwestora, możliwość wyboru rasy daje poczucie decyzyjności oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Niemniej jednak w Polsce sporo gospodarstw decyduje się na hodowlę bydła o dwukierunkowej użytkowości, co oznacza, że hoduje bydło mleczno-mięsne lub mięsno-mleczne.
Podsumowanie: znajdź rasę idealną i obserwuj, jak Twoja firma zwiększa potencjał!
Jeśli jesteś już właścicielem gospodarstwa rolnego w Polsce, to z pewnością wiesz, ile wyrzeczeń wymaga hodowla bydła mlecznego. Nawet przy wysoko zautomatyzowanym procesie produkcji mleka w oborach z robotami, obecność człowieka jest tam obowiązkowa. W przypadku krów mięsnych zaangażowanie ludzi jest nieco mniejsze. Bydło jest mniej wymagające, co zwiększa swobodę gospodarza i jego rodziny. Zastanów się, jaka rasa będzie odpowiednia, zadbaj o odpowiednią opiekę weterynaryjną i obserwuj, jak Twoja firma zwiększa potencjał!
Prowadzisz gospodarstwo hodowlane w województwie mazowieckim? Nasza oferta skierowana do Ciebie!
Jesteś hodowcą bydła w województwie mazowieckim? Z pewnością wiesz, jak ważna jest współpraca z profesjonalnym lekarzem weterynarii. Firma Balwet zapewnia stały dostęp do usług i pomaga w najtrudniejszych sytuacjach, podejmując trafne decyzje i stawiając właściwe diagnozy. Na nas po prostu możesz liczyć! Skontaktuj się z nami i poznaj nasze mocne strony.