bydlo-mleczne-blog
Kategoria:

Bydło mleczne — rasy i hodowla

Bydło mleczne to grupa zwierząt, które są utrzymywane w celu zaspokojenia potrzeb ludzi z zakresu konsumpcji produktów mlecznych i ich pochodnych. Polskie gospodarstwa zdominowały głównie cztery rasy krów, które sprawiają, że hodowle przy odpowiednim zarządzaniu są wydajne, a zyski względem poniesionych wydatków pozwalają utrzymać prowadzoną działalność na europejskim poziomie. Sprawdź, co zatem warto wiedzieć o bydle mlecznym.

Poznaj bydło mleczne w gospodarstwach hodowlanych. Sprawdź, jakie rasy są dominujące i jak wygląda hodowla tych zwierząt.

Bydło mleczne w Polsce — co warto o nim wiedzieć?

Bydło mleczne hodowane jest w gospodarstwach na całym świecie. Dzięki tym zwierzętom konsumpcyjne potrzeby ludzi w nabiał i produkty, które w swoim składzie zawierają mleko krowie, mogą zostać zaspokojone. A trzeba wiedzieć, że obecnie są one ogromne. Z tego względu współczesne gospodarstwa hodowlane to duże firmy, które wciąż inwestują w rozwój, by utrzymać się na rynku zbytu i sprostać przepisom firm skupujących mleko. 

Młode krowy nazywane są jałówkami. Czy wiesz, że od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej (po pierwszym wycieleniu się), czyli od około 2 roku życia, dają one mleko aż do końca swoich dni? Jeśli już mowa o długości życia tych zwierząt, to jest ona zależna od wielu czynników. Z pewnością najdłużej żyją zwierzęta, które przebywają w naturalnych warunkach. Średnia wieku w takich przypadkach najczęściej oscyluje w granicach 15 lat. Jednak w warunkach gospodarskich, rzadko kiedy udaje się osiągnąć taki wynik. Najczęściej krowy mleczne są utrzymywane w gospodarstwach przez ok. 5 lat. I właśnie w tym okresie mają one największą wydajność mleczną.

Ile mleka daje krowa?

Wydajność stada jest zależna od wielu czynników. Podobnie jak życie poszczególnych zwierząt. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków w oborze, a także właściwej, czyli dobrze zbilansowanej diecie i adekwatnej opiece weterynaryjnej, wydajność gospodarstwa wyraźnie wzrasta, co przekłada się bezpośrednio na zyski hodowcy. 

Średnia wydajność dobowa dorosłej krowy mlecznej wynosi ok. 50 litrów mleka. W przeliczeniu na średni czas życia zwierząt mlecznych, który wynosi ok. 5 lat, od jednej krowy można pozyskać ok. 20 tysięcy litrów mleka. 

Średnia wydajność krowy przeliczana jest na 1 kilogram mleka w laktacji, czyli na 270 dni. W tym czasie dobra krowa może „wyprodukować” nawet 10-12 tysięcy kilogramów mleka. Taki wynik jednak uzyskują tylko najlepsze jednostki. 

Jednak w tym miejscu warto zaznaczyć, że są różne rasy krów, a uwarunkowania genetyczne również mają wpływ na dobową wydajność mleczną zwierzęcia. 

Bydło mleczne — najczęściej wybierane rasy w Polsce

Rasy bydła mlecznego, które zdominowały polskie gospodarstwa hodowlane, najlepiej czują się w naszych warunkach pogodowych. Obecnie na pierwszym miejscu pod względem ilości pogłowia wyraźnie wysunęła się rasa holsztyńsko-fryzjerska, która charakteryzuje się biało-czarnym wybarwieniem. Według danych statystycznych stanowi ona aż 95% wszystkich krów mlecznych w Polsce.

Krowy czarno-białe

Tę rasę krów mlecznych można spotkać w różnych regionach Polski. Bez wątpienia zwierzęta w biało-czarne plamy na skórze stały się niejako symbolem polskiego rolnictwa. Są najczęściej wykorzystywane w broszurach reklamowych, spotach telewizyjnych, a nawet rysunkach dziecięcych. I nic w tym dziwnego, ponieważ stanowią one aż 95% pogłowia we wszystkich polskich gospodarstwach hodowlanych. Do ich cech charakterystycznych w porównaniu do innych ras, zalicza się też dość subtelna budowa.

Krowy czarno-białe, które należą do rasy holsztyńsko-fryzjerskiej osiągają dojrzałość płciową około 13 miesiąca życia. Dorosły osobnik waży około 550 kg. Wydajność mleczna w tym przypadku oscyluje na poziomie od  60 do nawet 80 litrów mleka dziennie, w którym znajduje się ok. 3,5% tłuszczu.

Krowy czerwono-białe

Krowy czerwono-białe w Polskich gospodarstwach występują znacznie rzadziej w porównaniu do krów czarno-białych, ponieważ stanowią tylko 3,5% wszystkich krów mlecznych zarejestrowanych w Polsce. Tak duża różnica w ilości pogłowia wynika najprawdopodobniej z tego, że rasa czerwono-biała została sprowadzona na teren Polski dopiero po wybuchu drugiej wojny światowej, więc znacznie później niż rasa czarno-biała. Plusem tych zwierząt jest ich waga, ponieważ jest ona nieco wyższa.

Krowy jersey

Ta rasa charakteryzuje się jednolitym wybarwieniem, a sierść pojedynczych osobników najczęściej oscyluje pomiędzy kolorem jasnocielistym i ciemnobrunatnym. Niektóre zwierzęta mają w dolnej części ciała biała plamki oraz jasne obwódki wokół oczu. Zaletą rasy jersey jest wysoka wydajność mleczna. Mleko jest świetnej jakości i najczęściej wykorzystywane jest do produkcji serów. 

Krowy simentalskie

Niewielki odsetek całego stanu pogłowia w Polsce stanowi rasa simentalska, która oprócz tego, że jest wydajna pod względem mlecznym, to jeszcze stanowi wysoką użytkowość mięsną. W porównaniu do rasy czarno-białej, dzienna wydajność mleczna jest o połowę mniejsza, więc wynosi ok. 40 litrów na dobę.

Czy hodowla bydła mlecznego jest opłacalna?

Hodowla ras mlecznych w Polsce w porównaniu z wynikami hodowców z terenu całej Unii Europejskiej wypada całkiem nieźle. Warto wiedzieć, że praca w gospodarstwie rolnym, w którym hodowane są krowy mleczne, jest żmudna i odpowiedzialna. Wymaga ona dyspozycyjności i zaangażowania. Na kwestię opłacalności ma wpływ wiele czynników. Najważniejszym z nich w tym sektorze produkcyjnym z pewnością są ceny mleka w skupach. A te, jak powszechnie wiadomo, nigdy nie należały do najwyższych. W przypadku wciąż rosnących kosztów produkcji tego surowca ze względu na drożejące pasze, nawozy, czy też paliwo i niezmienne ceny mleka współcześni rolnicy często borykają się z dużymi problemami. By móc utrzymać produkcję na takim samym poziome co jeszcze kilka lat temu, najczęściej inwestycje w rozwój gospodarstwa, schodzą na drugi plan. 

Prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa hodowlanego bez względu na rasę wymaga często profesjonalnego biznesplanu, współpracy ze świetną kadrą, np. doświadczonym weterynarzem oraz dużej elastyczności. 

Jeśli szukasz zespołu specjalistów, którzy pomogą Ci prowadzić gospodarstwo hodowlane, skontaktuj się z nami. Chętnie zadbamy o Twoje krowy mleczne. Dysponujemy ogromną wiedzą, niezbędnym sprzętem oraz niekończącymi się pokładami empatii w stosunku do zwierząt. Czekamy na Twój sygnał!

Podziel się tym!
Kategorie

Card heading

This is a paragraph inside of a card. Authoritatively restore sticky innovation after performance based information.

Przeczytaj również

Edukacja to jeden z najlepszych sposobów na poprawę jakości życia ludzi i zwierząt. Zachęcamy do przeczytania merytorycznych wpisów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć specyfikę zwierząt i ich chorób.