ile-trwa-ciaza-u-krow-blog
Kategoria:

Kiedy krowa jest gotowa na rozród i ile trwa u niej ciąża?

Rozród zwierząt hodowlanych to ważny czynnik, który wpływa nie tylko na wielkość stada, ale również na ekonomię chowu. Jeśli ten proces przebiega regularnie pod czujnym okiem doświadczonego weterynarza, to stado się powiększa, a ryzyko wystąpienia powikłań lub znaczne pogorszenie formy stada spadają do minimum. Sprawdź, kiedy krowa jest gotowa do rozrodu i ile trwa ciąża w przypadku krów mlecznych i  mięsnych.

Powiększanie hodowli to proces, który wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Sprawdź, ile trwa ciąża u krów i dowiedz się, dlaczego warto współpracować z weterynarzem.

Układ rozrodczy krów — poznaj budowę tych zwierząt

Znajomość anatomii krów bez wątpienia ma wpływ na zrozumienie procesów, które przebiegają w stadzie i trafną ocenę stanu zdrowia poszczególnych jednostek. Każde zwierze ma narządy płciowe wewnętrzne oraz zewnętrzne. Do tych pierwszych zaliczamy przedsionek pochwy, pochwę, szyjkę macicy, dwuróżną macicę z przylegającym trzonem oraz rogami wraz z jajnikami. Komórki jajowe znajdują się pęcherzykach.

Do zewnętrznych narządów płciowych zalicza się srom w postaci warg sromowych, łechtaczkę, a także szparę sromową. 

W przypadku krów komórki rozrodcze są produkowane przez organizm przez cały czas. 

Ile trwa cykl płciowy u krowy? Zdolności reprodukcyjne bydła mlecznego i mięsnego.

Znajomość cyklu rozrodczego krowy to istotny czynnik, który ma ogromny wpływ na sytuację ekonomiczną gospodarza. Mówi się, że przez pierwsze 8 lat życia tych zwierząt powinny one wydawać na świat jedno ciele rocznie. Regularne badania przeprowadzane przez weterynarza pomagają utrzymać zdolności reprodukcyjne stada na wysokim poziomie. Cykl płciowy bydła mlecznego trwa 21-24 dni, a u bydła mięsnego i jałówek trwa 18-21 dni. Istotnym i stałym elementem każdego cyklu jest ruja, która trwa między 6 a 12 godzin przed uwolnieniem komórki jajowej. W tym czasie zwierze jest „zaczepiane” przez inne jednostki w stadzie, jest niespokojne, traci apetyt i porykuje. Można również zauważyć zaczerwienienie w okolicy sromu, wyciek śluzu, a także znaczące wydłużenie szpary sromowej. W kolejnym etapie następuje uwolnienie z pęcherzyka komórki jajowej. Owulacja występuje po około 18 godzinach od pierwszych objawów rujowych.

Zapłodnienie u krowy może nastąpić naturalnie lub w czasie inseminacji. Zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, gdzie rozwija się zarodek.

Ile trwa ciąża u krów i jak wygląda poród?

Okres ciąży u bydła mlecznego i mięsnego trwa w praktyce 9 miesięcy i tydzień. Już w pierwszym okresie  po zapłodnieniu można wyraźnie zauważyć zmiany w układzie rozrodczym — jeden róg w macicy jest wyraźnie powiększony. Większość zapłodnionych krów nie ma już rui (5% pogłowia w ciąży może pokazywać objawy rui w ciąży). Pochwa jest wyraźnie bledsza niż zwykle, a wejście do szyjki macicy mocno zamknięte. W tym okresie, czyli około 4 tygodni od zapłodnienia można wykonać już badanie ultrasonografem, który świetnie pokazuje obecność zarodka na ekranie.

Termin porodu ustala się na podstawie daty inseminacji lub krycia. Po 9 miesiącach ciąży można zacząć wypatrywać pierwszych objawów zbliżającego się porodu. W tym czasie srom jest już obrzmiały. Następnym objawem jest widok zapadających się kości mięśni pośladkowych, które chowają się pod kośćmi biodrowymi oraz krzyżowymi. Krowa zaczyna poruszać się dość chwiejnie, często zmienia pozycję z leżącej na stojącą. 

Sam poród trwa około 6 godzin. Cielę przeciska się przez kanał rodny najpierw przednimi kończynami, na których oparta jest głowa. W drugim etapie pojawiają się kończyny tylne. 

Podsumowanie: współpraca z weterynarzem to klucz do prawidłowego rozrodu krów w gospodarstwie

Mimo że przy klasycznym porodzie u krowy pomoc weterynarza nie jest konieczna, to już w okresie rui oraz podczas ciąży taki specjalista jest bardzo pomocy. Dbanie o zwierzęta w stadzie, wykonywanie regularnych badań, dawkowanie leków oraz nadzór w czasie ciąży wpływają na kondycję stada zwierząt. Nawiązanie współpracy z niezawodnym, dyspozycyjnym oraz doświadczonym zespołem sprawiają, że wydajność krów wyraźnie wzrasta. Co więcej, ważne jest stosowanie się do ogólnoprzyjętych zasad zgodnych z Kodeksem Dobrej Praktyki Rolniczej. 

Zainwestuj w stałą współpracę z weterynarzem, by Twoje stado mogło się zdrowo rozwijać i powiększać. Poproś nas o pomoc, jeśli szukasz doświadczonego weterynarza z wysokim poziomem wiedzy i nowoczesnym sprzętem.

Podziel się tym!
Kategorie

Card heading

This is a paragraph inside of a card. Authoritatively restore sticky innovation after performance based information.

Przeczytaj również

Edukacja to jeden z najlepszych sposobów na poprawę jakości życia ludzi i zwierząt. Zachęcamy do przeczytania merytorycznych wpisów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć specyfikę zwierząt i ich chorób.