ile-zyja-krowy-blog
Kategoria:

Ile żyją krowy? Jak długo żyje bydło mleczne i mięsne?

Zastanawiasz się nad założeniem hodowli krów, ale nie wiesz, ile żyje krowa? A może interesują Cię dane statystyczne na ten temat? Kilkadziesiąt lat temu krowy żyjące w Polsce osiągały lepsze wyniki, jednak z powodu rosnącego zapotrzebowania na nabiał, są one znacznie bardziej wyeksploatowane i z tego powodu żyją krócej. Sprawdź, co jeszcze wpływa na długość życia tych zwierząt z podziałem na bydło mleczne i mięsne. 

Jak długo powinny żyć krowy? Sprawdź, co ma wpływ na długość życia tych zwierząt i poznaj odpowiedź na pytanie jak długo żyje bydło mleczne i mięsne.

Ile lat żyje krowa w Polsce?

Długość życia zwierząt hodowlanych jest uzależniona od wielu skrajnych czynników. Są rasy krów, które żyją dłużej i takie, które nie doczekują zbyt sędziwego wieku. We współczesnych czasach trzeba zawsze brać pod uwagę sytuację ekonomiczną gospodarki krajowej i gospodarstw hodowlanych, w których to krowa jest elementem, który generuje zyski. Na długość życia tych zwierząt oprócz ogólnego dobrostanu wpływa także rodzaj rasy użytkowej. Inaczej ten parametr wypadałby w warunkach naturalnych — byłby wyższy oczywiście, niż w gospodarstwach hodowlanych, gdzie jest znacznie niższy.

W polskich gospodarstwach krowy to zwierzęta, które albo produkują mleko, albo są hodowane na mięso. To dwa główne typy użytkowe, które charakteryzują się zupełnie inną długością życia. 

Krowa mleczna — ile żyje lat?

Krowa mleczna to zwierze hodowlane, które jest karmione, by pozyskiwać surowiec spożywczy w postaci mleka. Wysoka eksploatacja tych zwierząt negatywnie wpływa na długość ich życia. W warunkach naturalnych krowy mleczne żyją średnio ok. 16-17 lat. W tym czasie są ona wypasane na zielonych pastwiskach, gdzie większość pokarmów pochodzi z naturalnych zasobów środowiskowych. Pomiędzy przechadzaniem się po łąkach, krowy często leżą na trawie — tak wygląda ich odpoczynek. W takich warunkach krowa może przeżyć nawet nieco ponad 20 lat. Jednak zgoła inaczej wygląda jej życie, gdy hodowla znajduje się w oborze, a jej celem jest generowanie zysku. Wówczas krowa żyje tak długo, jak jest potrzebna. A jest potrzebna, gdy jej wydajność laktacyjna jest odpowiednio wysoka i opłacalna. W takich okoliczność życie krowy mlecznej jest znacznie krótsze. Statystyczna jednostka żyje bowiem tylko 5-6 lat. 

Krowa mięsna o typie rzeźnym — ile żyje lat?

Podobnie jak w przypadku krów mlecznych, długość życia bydła typowo rzeźnego również jest uzależniona od człowieka. Jednak tutaj ta zależność jest jeszcze większa. Z założenia w gospodarstwach, w których hoduje się bydło opasowe, stosuje się zasady, których celem jest uzyskanie wysokiej jakości, młodego mięsa. Co z tego wynika? To, że krowy mięsne żyją około 3-4 lat. Jednak najczęściej już po dwóch latach trafiają one do uboju. Wiek krowy mięsnej zależy zatem od czasu, w którym hodowca poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę osiągnie optymalną wagę zwierzęcia.

Największy wpływ na przybieranie na wadze ma sposób żywienia. Prawidłowa dieta pozwala znacznie skrócić czas hodowli stada, ale też pozytywnie wpływa na parametry mięsa. Pilnowanie bilansu dziennego może zatem sprawić, że  spadają koszty uzyskania przychodu, a zwiększa się zysk hodowcy bydła opasowego. 

Bydło w kontekście opłacalności hodowli

Zarówno krowy mleczne jak i mięsne wymagają od hodowcy konsekwentnego i odpowiedzialnego dążenia do celu. Po zastosowaniu odpowiednich kroków, np. w postaci przygotowania planu żywieniowego, można zwiększyć opłacalność hodowli nawet w obecnych czasach. Oczywiście, jeszcze kilka lat temu hodowcy mieli trochę lżej. Dziś wysokie ceny pasz, witamin, a także paliw znacznie utrudniają planowanie miesięcznych planów budżetowych.

Niemniej jednak, przy współpracy z weterynarzem, który pomaga w leczeniu chorób bydła, dopasowuje witaminy i wykonuje regularnie diagnostykę bydła, hodowla krów mlecznych i mięsnych wciąż jest opłacalna

Niektórzy hodowcy decydują się na prowadzenie równorzędnie hodowli bydła mięsnego i bydła mlecznego. Jednak jest to duża inwestycja i wiąże się z wieloma kosztami oraz dysponowaniem dużym areałem ziemi. Z tego powodu przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto wykonać szczegółową analizę. 

Co zrobić, by wydłużyć życie krów?

Warunki bytowe tych zwierząt zależą przede wszystkim od człowieka. W znacznie lepszej formie są zwierzęta, które są wypasane na łąkach przez kilka miesięcy w roku. Te, które znajdują się w oborach stanowiskowych, nie mają możliwości poruszania się lub jest ono w znacznym stopniu ograniczone. Życie na uwięzi negatywnie wpływa na kości i powoduje wiele chorób. Profesjonalna opieka weterynaryjna ułatwia zapobieganie chorobom krów oraz poprawę ich stanu zdrowia. 

Na wydłużenie życia krów, wpływ mają poniższe czynniki:

  • profilaktyka w celu wczesnego wykrywania zaburzeń lub chorób,
  • krótki czas reakcji,
  • odpowiednio dobrana dieta
  • właściwe warunki bytowe,
  • regularne badania diagnostyczne.

Powyższe kwestie w nowoczesnych, dużych gospodarstwach hodowlanych są standardem. A to właśnie od nich zależy nie tylko długość życia bydła mlecznego i mięsnego, ale też jakość pozyskiwanych produktów: mleka i mięsa. A co za tym idzie? W takich gospodarstwach zyski hodowcy rosną.

Zadbaj o krowy pod okiem doświadczonego weterynarza

Jak widać, długość życia krów w dużej mierze zależy od człowieka. Warto wspomnieć w tym miejscu, że najdłużej żyjąca krowa na świecie, „mieszkała” w Irlandii i dożyła 48 lat. To właśnie ten kraj słynie z długowieczności tego gatunku. Berta, bo tak nazywała się krowa z Irlandii, została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. W czasie swojego życia urodziła aż 39 potomków, co czyni ją nie tylko najdłużej żyjącą krową, ale też najpłodniejszą. 

Zapewniając odpowiednie warunki tym zwierzętom, z pewnością długość ich życia również w Polsce uległaby wydłużeniu. Jednak większość polskich gospodarstw hodowlanych zwraca uwagę tylko i wyłącznie na względy ekonomiczne. I nic w tym dziwnego. Skoro jest zapotrzebowanie na surowiec w postaci mleka i jego pochodnych oraz mięsa, to nic w tej kwestii raczej się nie zmieni.

Wybierz weterynarza, który wpłynie na długość życia krów w Twoim gospodarstwie

Hodujesz krowy w województwie mazowieckim? Jeśli zależy Ci na uzyskaniu optymalnych wyników laktacyjnych lub regularnym wzroście masy tych zwierząt, to skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci zapewnić zwierzętom ogólny dobrostan, by wyniki finansowe Twojego gospodarstwa szybowały w górę.

Podziel się tym!
Kategorie

Card heading

This is a paragraph inside of a card. Authoritatively restore sticky innovation after performance based information.

Przeczytaj również

Edukacja to jeden z najlepszych sposobów na poprawę jakości życia ludzi i zwierząt. Zachęcamy do przeczytania merytorycznych wpisów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć specyfikę zwierząt i ich chorób.

ile-kosztuje-krowa-2024-blog
Porady

Ile kosztuje krowa w 2024 roku?

Zastanawiasz się nad stworzeniem gospodarstwa hodowlanego i chcesz wiedzieć, ile kosztuje krowa? Taka inwestycja wymaga nie tylko dużych nakładów finansowych, ale też ogromu pracy. Czy

Czytaj więcej
czy-krowy-maja-rogi-blog
Porady

Czy krowy mają rogi?

Poznaj odpowiedź na pytanie, które od wielu pokoleń pojawia się często nie tylko w szkołach, ale też wśród dorosłych. Czy krowy mają rogi? Dziś skupimy

Czytaj więcej