brązowa-krowa-blog-laktacja
Kategoria:

Laktacja u krowy — co to jest i ile trwa?

Okres, w którym krowa produkuje mleko, nazywamy laktacją. Oczywiście wraz z postępującym zapotrzebowaniem na produkty mleczne proces ten jest dokładnie monitorowany. W interesie hodowcy jest bowiem regularne zapładnianie krów, by osiągnąć możliwie najkrótszy okres międzywycieleniowy u krowy — dzięki temu wydajność stada będzie na optymalnym poziomie. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o laktacji.

Szukasz weterynarza, by poprawić laktację u krów? Sprawdź, czym ona jest i ile trwa i co na nią wpływa. 

Co kryje się pod pojęciem laktacji u bydła mlecznego?

Laktacja u bydła mlecznego, czyli z języka łacińskiego „Lacto” oznacza karmić mlekiem lub zawierać mleko. W tym okresie krowa w wymionach gromadzi mleko, by wykarmić cielaka. Ale nie tylko. Mleko, które jest przetwarzane w przemyśle spożywczym, również pochodzi z tego samego procesu. A wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na produkty mleczne, okres laktacji jest dokładnie monitorowany, by wtedy, gdy się pojawia, był regularny i trwał odpowiednio długo.

Ten okres jest następstwem zapłodnienia i ciąży krowy. W tym okresie w jej ciele rozwija się cielak. Bezpośrednio po wydaniu na świat potomstwa krowa mleczna wchodzi w okres laktacji.

Czym jest laktacja u krowy?

Laktacja u krowy to okres, w którym po prostu i dosłownie krowa daje mleko. Jest to związane bezpośrednio z cyklem poporodowym, w którym osobnik samicy wydaje na świat cielaka. Mleko powstaje w gruczołach mlekowych, a cały proces zostaje zainicjowany przez układ nerwowy i hormonalny już w czasie ciąży. Za ten proces jest odpowiedzialny progesteron, który jest wydzielany przez łożysko. To właśnie dzięki niemu powstają pęcherzyki mleczne. Natomiast hormon zwany estrogenem sprawia, że w ciele zwierzęcia powstaje sieć przewodów mlecznych. I te właśnie komórki nabłonka wydzielniczego, czyli owe pęcherzyki mleczne produkują mleko.

Ile trwa laktacja u krowy?

Długość okresu laktacji u krów jest zależny od wielu czynników. Z pewnością najważniejszym czynnikiem w tym przypadku jest stan zdrowia zwierzęcia. Jeśli jest on monitorowany regularnie przez doświadczonego weterynarza, to można sprawić, że laktacja u krowy będzie w każdym roku trwała tyle samo. Ten cykl następuje bezpośrednio po porodzie i trwa około 305-dni, co jest wynikiem optymalnym i nie każdy weterynarz przy współpracy z hodowcą stada jest w stanie go osiągnąć.

Okres laktacji u krowy — co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Niektóre krowy rozpoczynają proces laktacji jeszcze przed porodem. Pierwszą oznaką takiego stanu są zmieniające się wymiona. W ich budowie wyraźnie można zauważyć zwiększoną ilość pęcherzyków wydzielniczych, które zastępują tkankę tłuszczową. Cały proces inicjuje układ nerwowy krowy. Natomiast jest on uruchamiany dzięki narządom rozrodczym.

Podsumowanie: dlaczego warto zadbać o to, by laktacja u krowy była regularna?

W życiu krów mlecznych regularne zapładnianie sprawia, że okres laktacji jest również regularny. Ilość wyprodukowanego mleka poszczególnych jednostek ma wpływ na wydajność całego stada. A za tym oczywiście idzie dochód gospodarstwa. Z tego powodu monitorowanie rozpłodu oraz dbanie o świetną formę krów jest w interesie hodowcy. W końcu głównym celem w gospodarstwach hodowlanych z bydłem mlecznym jest sprzedaż mleka do spółdzielni mleczarskich. Biznes mleczny polega więc na utrzymaniu krów w okresie laktacji w optymalnej długości w celu kontrolowanej produkcji mleka.

Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje krowy mleczne w gospodarstwie hodowlanym były w świetnej formie i dawały dużo mleka, skontaktuj się z nami. Specjaliści z Balwet wyeliminują wszelkie zagrożenia zdrowotne i zwiększą Twoje dochody. Zadbajmy razem o przyszłość Twojego gospodarstwa i o dobrostan bydła mlecznego w województwie mazowieckim.

Podziel się tym!
Kategorie

Card heading

This is a paragraph inside of a card. Authoritatively restore sticky innovation after performance based information.

Przeczytaj również

Edukacja to jeden z najlepszych sposobów na poprawę jakości życia ludzi i zwierząt. Zachęcamy do przeczytania merytorycznych wpisów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć specyfikę zwierząt i ich chorób.