Żołądek to organ, w którym odbywają się procesy trawienne po spożyciu pokarmu. Większość stworzeń, które zamieszkują planetę Ziemię, ma jeden żołądek. A jak ta kwestia wygląda w przypadku czworonożnych zwierząt gospodarskich? Krowy, bo właśnie na nich będziemy się dziś skupiać, mają ogromne zdolności do trawienia bardzo złożonych pokarmów. Sprawdź, dlaczego właśnie ta grupa zwierząt udomowionych ma taką możliwość.
Zastanawiasz się, ile krowa ma żołądków? Poznaj budowę tego organu i zapomnij o nieprawdziwych informacjach na ten temat.
Żołądek krowy — gdzie znajduje się ten organ w ciele zwierzęcia?
Krowy zaliczane są do przeżuwaczy, które są bardzo dobrze przystosowane do trawienia nawet bardzo twardych roślin. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej budowie układu trawiennego. Jednak warto wiedzieć, że procesy trawienne zachodzące w organizmie tych zwierząt pochłaniają bardzo dużo energii i trwają wiele godzin.
Do największych osiągnięć tych zwierząt gospodarskich z pewnością można zaliczyć sukces ewolucyjny: krowa przetrwa wszędzie tam, gdzie występują rośliny zielone, bez względu na ich rodzaj, odmianę oraz stopień twardości. Ponadto jest ona zwierzęciem roślinożernym i zalicza się ją do grupy ssaków, do podrodziny bawołów.
Ile żołądków ma krowa?
Żołądek zalicza się do najważniejszych elementów układu pokarmowego. Bez wątpienia jego działanie może wydawać się dość skomplikowane. Jednak jest to bardzo dobrze funkcjonujący narząd przypominający np. bardzo dobrze skonstruowanego robota. Tam, gdzie dochodzi do procesów trawiennych, czyli w jamach żołądkowych, dochodzi między innymi do trawienia celulozy.
Wbrew temu, co można przeczytać w Internecie lub usłyszeć od przypadkowych ludzi, krowa ma jeden żołądek. Wszelkie mity i przekłamania na temat ilości żołądków u tego zwierzęcia wynikają bowiem z anatomii tego narządu. U krów jest on zbudowany z czterech komór, by każda z nich mogła zająć się właściwie swoim zadaniem. Taki czterokomorowy układ tworzą: 1 żołądek właściwy oraz 3 przedżołądki.
Każda komora różni się oprócz funkcji również budową i wielkością.
Być może zainteresuje Cię również to → Hodowla bydła w Polsce. Co warto o niej wiedzieć?
Jakie funkcje pełni każdy z żołądków krowy?
W żołądku u krowy wyróżnia się aż cztery komory:
- Żwacz — do tej komory spożywany pokarm trafia w pierwszej kolejności. Do żwacza trafia także wypijana przez zwierzę woda. Jego pojemność wynosi ok. 200 litrów. Wielkość tego narządu przekłada się także na jego wagę — u dorosłych osobników może on ważyć nawet ok. 100 kg. W żwaczu dochodzi do rozdrabniania oraz fermentacji spożytych pokarmów. Jest to możliwe dzięki temu, że są w nim obecne mikroorganizmy.
- Czepiec — do drugiej komory trafia ze żwacza już tylko ten pokarm, który jest dobrze rozdrobniony. Czepiec, w porównaniu do żwacza, jest nieco mniejszy. Najważniejszą funkcją tego narządu jest rozdrabnianie pokarmu na jeszcze mniejsze części. Jeśli pokarm nie jest odpowiednio mały, ponownie zostanie cofnięty do żwacza, a jeśli jest już rozdrobniony, to do odpowiedniego poziomu zostaje „przekazany” on do ksiąg.
- Księgi — funkcją tej części żołądka jest sukcesywne wchłanianie wartości odżywczych, które zostały już poddane obróbce w trakcie procesów trawiennych. Strawione masy pokarmowe trafiają do trawieńca. W tym miejscu dochodzi też do wchłaniania wody.
- Trawieniec — w tej części krowiego żołądka, zwanego również żołądkiem właściwym, znajdują się kwasy żołądkowe. W ten sposób w masie trawiennej dochodzi do podziału białek. Po właściwym procesie trawienia białka trafiają do pozostałych części jelit oraz do dwunastnicy.
Być może zainteresuje Cię również to → Ile kosztuje krowa w 2024 roku?
Co jeszcze warto wiedzieć o żołądku krowy?
Dzięki dość dużym parametrom żołądka pod względem objętości oraz wagi, krowy mogą jednorazowo zjeść nawet ok. 100 kg paszy. Na procesy trawienne krowy pochłaniają znaczną część swojej energii, co wcale nie jest trudne do zrozumienia, gdy okazuje się, że te zwierzęta mogą jeść bez przerwy nawet przez 9 godzin, a czasami – nawet połowę swojego dnia.
W hodowlach dobrze zorganizowanych, czyli w takich, w których hodowca bierze pod uwagę wszystkie potrzeby krów, wykorzystuje się dwa rodzaje paszy: treściwą i objętościową. Odpowiednie zbilansowanie codziennej diety, zwiększa szansę na właściwy rozwój i eliminację chorób, które powstają wskutek niedoborów niezbędnych minerałów, składników odżywczych i witamin.
Szukasz weterynarza w województwie mazowieckim?
Skorzystaj z oferty kompleksowej firmy, która zajmuje się leczeniem krów w centralnej Polsce. Zadzwoń do biura Balwet.