hodowla-bydla-w-polsce-blog
Kategoria:

Hodowla bydła w Polsce. Co warto o niej wiedzieć?

Czy małe gospodarstwa z hodowlą bydła mają jeszcze sens? Czy warto łączyć hodowlę bydła mięsnego z mlecznym? Jak wygląda prowadzenie firmy w świetle rosnących cen pasz i nawozów i gdzie w Polsce hoduje się najwięcej bydła? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania, by wiedzieć, jak wygląda w 2024 roku sektor hodowlany w Polsce. Sprawdzamy, czy w tym obszarze gospodarki są jeszcze szanse na powodzenie w przypadku nowych hodowców.

Sprawdź, jakie trendy można zaobserwować w hodowli bydła w Polsce i co warto o niej wiedzieć. 

Hodowla bydła — na czym to polega?

Hodowla bydła we współczesnych czasach to dobrze zorganizowany biznes, który wymaga olbrzymiego poświęcenia, dużych nakładów finansowych oraz codziennego zaangażowania w opiekę nad zwierzętami. Bez względu na to, czy gospodarstwo skupia się na hodowli bydła mięsnego, czy też bydła mlecznego, powinno być dobrze zaplanowane i działające zgodnie z obowiązującymi normami. 

Każdy typ hodowli wygląda nieco inaczej, co jest zasadne. Jednak nastawiony jest na cel: pozyskanie nabiału lub mięsa wołowego, które stanowią ważną część rynku spożywczego nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. 

Bydło mięsne i bydło mleczne — podstawowe informacje o tych typach hodowli

Gospodarstwa hodowlane, których działalność skupia się na hodowli bydła mięsnego to firmy produkcyjne, których głównym celem jest produkcja mięsa, a także rozmnażanie zwierząt, które wyróżniają się wysoką użytecznością mięsną. Powszechnie uważa się, że w porównaniu do gospodarstw produkujących nabiał, te, które produkują mięso, są mniej wymagające. Jednak i w tym przypadku nic nie dzieje się samo. Wkład pracy ludzi jest tu znaczący, a bez niego gospodarstwo nie ma szans na rozwój. 

W przypadku gospodarstw, które trudzą się hodowlą zwierząt mlecznych, oprócz karmienia i dbania o dobrobyt zwierząt, trzeba również regularnie doić krowy i zdawać mleko do mleczarni. Ten proces jest czasochłonny. Bez wątpienia można stwierdzić, że pochłania on znaczną część każdego dnia gospodarstw, które wybrały ten kierunek rozwoju.

Gdzie hoduje się najwięcej bydła w Polsce?

Hodowla w bydła w Polsce jest dość popularna, chociaż w ostatnich latach obserwuje się wyraźnie likwidację małych gospodarstw rolnych. Mimo to możemy się pochwalić wysokim wskaźnikiem produkcji mleka oraz wołowiny względem innych krajów w Europie Środkowej. 

Według statystyk z roku 2022 aż 18,8 procent krajowego pogłowia znajdowało się w województwie Mazowieckiem. W tym okresie na tym terenie zarejestrowanych było 1210 653 sztuki bydła. Na drugim miejscu w tym czasie było województwo wielkopolskie z liczbą 1 154 882 sztuki oraz województwo podlaskie z liczbą 1 054 661 sztuk.

Także to właśnie te trzy województwa w produkcji mleka i wołowiny wykazują się obecnie największą wydajnością. 

Ogólna liczba bydła hodowlanego na terenie całego kraju w czerwcu 2023 roku wynosiła 6353,7 tysięcy sztuk. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny ta liczba była niższa niż przed dwunastoma miesiącami. Spadek liczby pogłowia w tym okresie wynikał ze spadku pogłowia wszystkich grup wiekowych (poza bydłem powyżej 2 lat, ale bez uwzględniania krów).

Czy małe gospodarstwo rolne z hodowlą bydła ma sens?

Ze względu na coraz więcej restrykcji, które obowiązują hodowców bydła mlecznego i mięsnego, coraz trudniej jest utrzymać się na rynku. Rosnące ceny pasz oraz modernizacje obór sprawiają, że małe gospodarstwa wykruszają się, co jest naturalne w takich okolicznościach. Od kilku lat obserwujemy wyraźny podział wśród gospodarstw hodowlanych. Na pierwszym planie wyłaniają się duże, nowoczesne gospodarstwa, w których hoduje się kilkaset zwierząt, trzymając się jednego, głównego profilu. Daleko za nimi widoczne są małe gospodarstwa rodzinne prowadzone hobbistycznie lub jako dodatkowe źródło dochodu. 

Ze względu na rosnące koszty, małe gospodarstwa hodowlane przestają być opłacalne

Być może zainteresujesz się również tym artykułem → Laktacja u krowy — co to jest i ile trwa?

Hodowla bydła, a produkcja rolna

Gospodarstwa, które trudzą się hodowlą roślin dodatkowo, mogą rozszerzyć prowadzoną działalność o hodowlę bydła mięsnego lub mlecznego. Jest to zjawisko, które można zaobserwować bardzo często. W ten sposób gospodarze redukują koszty, ponieważ posiadając większy areał ziem, są w stanie wyprodukować wysokiej jakości paszę roślinną samodzielnie. 

Takie rozwiązanie pozwala wyregulować przychód gospodarstwa i przez cały rok pozyskiwać zyski z prowadzonej działalności co finalnie powoduje płynność finansową i inwestycyjną.

Czy hodowla bydła w Polsce jest dochodowa?

Rosnące koszty utrzymania gospodarstw rolnych w postaci coraz droższego prądu, podniesiony podatków, a także kilkukrotnie wyższych cen surowców sprawia, że trudno jest generować zadowalające zyski, gdy cała rodzina pracuje w tym samym gospodarstwie rolnym. Jednak obierając jeden kierunek rozwoju i trzymając się biznesplanu, jest to wykonalne. W Polsce jest wiele dużych gospodarstw, które świetnie sobie radzą pomimo rosnących opłat i wciąż zbyt niskich cen surowców w skupach. 

Z pewnością sytuacja polskich rolników w ostatnich latach nieco się pogorszyła, jednak dysponując ziemią i doświadczeniem, wciąż można generować i w tej branży zadowalające zyski.

Być może zainteresujesz się również tym artykułem → Co jedzą krowy? Żywienie krów mlecznych i mięsnych.

Hodowla bydła a opieka weterynaryjna

Opieka weterynaryjna w gospodarstwach hodowlanych to warunek konieczny, do czego obliguje hodowców aktualne prawo. Stały kontakt z weterynarzem oraz szybka reakcja w sytuacjach zagrażających życiu lub np. podczas porodów to klucz do osiągnięcia dobrostanu zwierząt, który jest bardzo ważny w tym sektorze. Tylko zdrowe i silne zwierzęta są źródłem wysokiej jakości produktów. Z tego powodu w przypadku hodowli bydła mlecznego i mięsnego nie ma miejsca na lenistwo i zaniedbania. O zwierzęta trzeba dbać każdego dnia, co jest jednym z wielu aspektów, które warto uwzględnić już na samym początku, decydując się na hodowanie bydła.

Wybierz współpracę z pewnym weterynarzem — pracujemy w województwie mazowieckim

Jeśli szukasz weterynarza z dużym doświadczeniem, który specjalizuje się w leczeniu bydła mlecznego i mięsnego, skontaktuj się z firmą Balwet. Jesteśmy niezawodni i skutecznie pomożemy Ci zwiększyć produkcję mleka lub poprawić jakość mięsa w Twojej hodowli. 

Podziel się tym!
Kategorie

Card heading

This is a paragraph inside of a card. Authoritatively restore sticky innovation after performance based information.

Przeczytaj również

Edukacja to jeden z najlepszych sposobów na poprawę jakości życia ludzi i zwierząt. Zachęcamy do przeczytania merytorycznych wpisów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć specyfikę zwierząt i ich chorób.

ile-kosztuje-krowa-2024-blog
Porady

Ile kosztuje krowa w 2024 roku?

Zastanawiasz się nad stworzeniem gospodarstwa hodowlanego i chcesz wiedzieć, ile kosztuje krowa? Taka inwestycja wymaga nie tylko dużych nakładów finansowych, ale też ogromu pracy. Czy

Czytaj więcej
czy-krowy-maja-rogi-blog
Porady

Czy krowy mają rogi?

Poznaj odpowiedź na pytanie, które od wielu pokoleń pojawia się często nie tylko w szkołach, ale też wśród dorosłych. Czy krowy mają rogi? Dziś skupimy

Czytaj więcej