co-jedza-krowy-blog
Kategoria:

Co jedzą krowy? Żywienie krów mlecznych i mięsnych.

Aby gospodarstwo hodowlane było opłacalne hodowcy muszą działać wielopoziomowo. Wbrew pozorom oprócz warunków sanitarnych ogromne znaczenie mają takie czynniki jak opieka weterynaryjna oraz dieta. Wartości odżywcze, które trafiają do żołądków krów, mają kluczowy wpływ na zdrowie, wydajność mleczną, płodność oraz jakość mięsa. W jaki sposób karmić bydło? Dziś skupimy się na udzieleniu odpowiedzi na pytanie, co jedzą krowy.

Sprawdź, jakie składniki odżywcze powinny trafiać do żołądka bydła. Przybliżamy zasady żywienia krów mlecznych i mięsnych, czyli szukamy odpowiedzi na pytanie, co jedzą krowy.

Anatomia krowy — ile żołądków ma to zwierzę hodowlane?

Krowy mleczne i mięsne to zwierzęta spotykane na terenie całego kraju. Ich anatomia jest dość skomplikowana, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod lupę żołądek. Jest on złożony z kilku komór, co często wprowadza w błąd ludzi. Pomimo tego, że krowi żołądek składa się z kilku części, to te zwierzęta wbrew temu co się mówi, nie mają więcej niż jednego żołądka. Ten narząd dzieli się po prostu na cztery części:

  • Żwacz — jest to pierwsza część żołądka krowy, do którego trafia spożywany pokarm oraz wypijana woda. U dorosłych osobników jego pojemność wynosi około 200 litrów. Natomiast waga żwacza może wynieść nawet 100 kg. Swoim wyglądem przypomina trochę wielki kocioł, w którym zachodzą procesy rozdrabniania i fermentacyjne dzięki obecności mikroorganizmów. Pokarm, który nie został właściwie rozdrobniony, trafia ponownie do jamy gębowej. 
  • Czepiec — to druga, zaraz po żwaczu, największa komora w krowim żołądku, do którego trafia dobrze rozdrobniony pokarm. Czepiec jest mniejszy od żwacza, a jego główną funkcją jest podział paszy na jeszcze mniejsze części. Tylko te części pożywienia, które są odpowiednie małe, mogą trafić do kolejnej komory. A te, które są wciąż zbyt duże, są cofane ponownie do żwacza. 
  • Księgi — ta część krowiego żołądka swoją budową przypomina kartki książki i stąd pochodzi jej nazwa. Funkcją pofałdowanych wypustek jest wchłanianie wartości odżywczych z pożywienia oraz wody. Dopiero z ksiąg masy pokarmowe trafiają do trawieńca.
  • Trawieniec — ostatnia i właściwa komora krowiego żołądka, w której znajdują się gruczoły odpowiedzialne za produkcję kwasu żołądkowego. Dzięki niemu w komorze trawieńca dochodzi do rozkładu białek, by w kolejnym etapie mogły one trafić do dwunastnicy i kolejnych części jelita. Przetrawiony pokarm trafia również do wątroby, w której powstaje glukoza — to ona jest źródłem energii tych zwierząt.

Oczywiście matka natura zadbała o to, by krowi żołądek był dostosowany do trawienia pokarmów roślinnych. Żołądek u większości zwierząt, a nawet ludzi, nie jest w stanie przetrawić celulozy, którą zawierają rośliny. A krowy, dzięki odpowiedniej budowie tego narządu nie mają z tym żadnych problemów. Ta kwestia sprawia, że krowy mogą żywić się wyłącznie pokarmem pochodzenia roślinnego

Ważną kwestią jest również pojemność krowiego żołądka. Średniej wielkości zwierze w ciągu jednego dnia może zjeść 70-100 kg pożywienia. Jest to możliwe, ponieważ każdego dnia krowy posilają się około 9 godzin. Oczywiście w żołądku oprócz miejsca na paszę jest również miejsce na wypijaną wodę. A to sprawia, że brzuchy u krów są po prostu bardzo duże. 

Jakie pasze dla krów proponują sprzedawcy?

Co jedzą krowy? Czym je karmić, by wydajność mleczna była optymalna lub nastąpił właściwy przyrost wagi? Z pewnością każdy hodowca krów robi to nieco inaczej. Pasze dla krów dzielimy na dwa rodzaje:

  • Pasze treściwe — odpowiednio zbilansowane produkty pokarmowe są źródłem składników energetycznych i białka — niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania krów. Wysokoskoncentrowane składniki w postaci nasion roślin motylkowatych, ziaren zbożowych czy też poekstrakcyjnej śruty to pewność, że zwierzęta mają siłę i energię przez cały dzień. Gotowe mieszanki pasz treściwych zawierają również niezbędne witaminy i minerały.
  • Pasze objętościowe — do tego rodzaju pokarmu zalicza się przede wszystkim słomę, kiszonki kukurydziane, siano oraz sianokiszonki. Stanowią one źródło ważnych składników pokarmowych i skutecznie regulują pracę całego układu pokarmowego. 

Na co zwrócić uwagę wybierając paszę dla krów?

Komponując dietę krów, trzeba wziąć pod uwagę między innymi rodzaj stada. Inaczej zbilansowana będzie dieta dla krów mięsnych, a inaczej dla krów mlecznych. Ilość paszy dopasowuje się zawsze do wagi zwierzęcia oraz jego wydajności. 

W przypadku bydła mięsnego pasza treściwa powinna być wysokoenergetyczna, ponieważ przekłada się to na przyrost masy ciała. Procentowo powinna ona zapewniać ok. 50% dziennego zapotrzebowanie na pokarm. Wówczas przyrost masy ciała będzie stały, co przekłada się również na jakość mięsa.

Natomiast krowa mleczna o masie 600 kg, która dziennie produkuje ok. 20 kg mleka, powinna spożyć 17 000 g suchej masy i 2 174 g białka. Istotną kwestią jest także odpowiednia ilość wody. Na każdy litr wyprodukowanego mleka krowa powinna spożyć ok. 4 kg wody. Dostęp do wody powinien być nieograniczony.

Optymalne żywienie ma wpływ na stan zdrowia oraz rozród stada

Żywienie krów mlecznych i mięsnych to ogromne wyzwanie. Bez wątpienia zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, powinno być ono przemyślane. Odpowiednia strategia wpływa na wydajność mleczną lub przyrost dobowy. Z tego powodu warto korzystać z mieszanek paszowych o wysokiej jakości, a dzienne wyliczenia powinny być skonsultowane z odpowiednim specjalistą. 

Odpowiedzialne żywienie stada wpływa również na stan zdrowia poszczególnych jednostek. Jeśli hodowcy zależy na tym, by zmniejszyć ilość chorób, zwiększyć produkcję mleka lub zoptymalizować przychód ze sprzedaży bydła mięsnego, to przemyślana strategia żywieniowa jest kluczem do tych celów. 

Skorzystaj z pomocy profesjonalnego zespołu weterynarzy. Nasza wiedza pomoże Ci zrozumieć potrzeby zwierząt, byśmy wspólnie mogli dbać o ich dobrostan. Skontaktuj się z naszym biurem!

Podziel się tym!
Kategorie

Card heading

This is a paragraph inside of a card. Authoritatively restore sticky innovation after performance based information.

Przeczytaj również

Edukacja to jeden z najlepszych sposobów na poprawę jakości życia ludzi i zwierząt. Zachęcamy do przeczytania merytorycznych wpisów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć specyfikę zwierząt i ich chorób.