jedzace-krowy-balwet
Kategoria:

Wymię krowy. Budowa anatomiczna tych gruczołów u zwierząt gospodarskich.

Krowa daje mleko, ale żeby to było możliwe, musi mieć odpowiednio wykształcone wymiona. Budowa anatomiczna tych gruczołów nie jest skomplikowana. Jednak prawidłowe uwarunkowanie tego narządu jest niezbędne do tego, by generować zysk w gospodarstwie i karmić cielęta.

Poznaj specyfikę budowy anatomicznej wymion krowich. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć  w przypadku zwierząt gospodarskich.

Czym są wymiona u krów?

Każdy gatunek zwierząt charakteryzuje się nieco inną budową. Niektóre z nich mają rogi, inne ogony, a jeszcze inne wymiona. Wymię krowy określane jest również mianem gruczołów mlekowych. Ta część krowiego ciała pochodzi z gruczołów potowych. Czy wiesz, że od prawidłowej budowy krowich wymion zależy ilość wyprodukowanego mleka? Tak, prawidłowość tego gruczołu, jest zatem niezwykle ważna w gospodarstwach hodowlanych nastawionych na produkcję mleka.

Krowie wymiona są niezwykle dobrze unaczynione. Aby wyprodukować jeden litr mleka, przez naczynia krwionośne w wymionach przepływa ok. 500 litrów krwi. Co więcej, przepustowość naczyń krwionośnych wzrasta o 20%, gdy krowa znajduje się w pozycji leżącej. Być może wydaje Ci się to nieprawdopodobne, jednak tak właśnie jest.

Budowa anatomiczna wymienia krowy: ile wymion ma krowa?

Budowa krowiego wymienia jest podzielona na cztery części — gruczoły. Co ważne są one całkowicie niezależne, co oznacza, że nie ma między nimi połączeń. Taka budowa eliminuje ryzyko mieszania się bakterii pomiędzy poszczególnymi ćwiartkami. 

Kanały strzykowe oraz zatoki zawierają mleko, które jest uwalniane podczas dojenia. Jednak są to raczej znikome ilości. Biały płyn jest wytwarzany w pęcherzykach i tam też w znacznej części jest przechowywany. Same pęcherzyki są połączone z zatoką mleczną. 

Budowa wymiona krowiego:

  • Zatoka mleczna — znajduje się w górnej części wymiona, a jej funkcją jest przechowywanie wytworzonego mleka. Stworzona jest ona z małych kanałów strzykowych. Zatoka kończy się na strzyku.
  • Kanał strzykowy — do najważniejszych funkcji tego elementu zalicza się zatrzymywanie mleka w środku wymienia i blokowanie dostępu bakteriom, które znajdują się na zewnątrz.
  • Otwór strzykowy — przez ten otwór z zatoki mlecznej przez kanał strzykowy wydostaje się w czasie dojenia mleko. 
  • Mięsień zwieracz strzyku — chroni i osłania dostęp do kanału strzykowego. Do jego zadań należy otwieranie i zamykanie kanału strzykowego. Włókna mięśniowe elastyczne otaczają strzyki niczym zwieracze.

Po każdorazowym dojeniu kanały strzykowe nie zamykają się natychmiastowo — potrzebują na to trochę czasu. Stosowanie specjalnych środków do dezynfekcji strzyków chroni w tym czasie strzyki przed wystąpieniem infekcji bakteryjnych.

Być może zainteresuje Cię również to → Co jedzą krowy? Żywienie krów mlecznych i mięsnych.

Funkcja wymion u krów mlecznych

Oczywiście najważniejszą funkcją krowich wymion jest dawanie mleka poprzez proces dojenia lub karmienie cieląt po porodzie. Krowy hodowane w gospodarstwach są dojone najczęściej dwa razy na dobę w okresie laktacji. W czasie zasuszenia nie są dojone wcale. Budowa wymion oraz ilość pęcherzyków, w których przechowywane jest mleko, zależy od rasy oraz dojrzałości krowy. 

Czy wiesz, że przysmakiem, przyrządzanym w słonecznej Toskanii są smażone i duszone wymiona? Chociaż w polskiej kuchni takie dania nie występują, to włosi postanowili docenić ten element krowiego ciała i przygotowują z nich dania regionalne. A to, czy są one smaczne, jest oczywiście kwestią indywidualną (a o gustach nie wypada dyskutować 🙂 ).

Czy wymiona mają buhaje?

W przypadku zwierząt budowa samic i samców różni się od siebie tak jak u ludzi. Podobnie wygląda ta kwestia u krów. Buhaj jest męskim osobnikiem i nie posiada wymion. Natomiast krowa jest jego żeńskim odpowiednikiem, co sprawia, że jej układ rozrodczy oraz gruczoły są zbudowane inaczej. Wymiona są narządem, który występuje wyłącznie u samic. Ze względu na ich dużą wydajność – są one często dużo większe, niż u innych gatunków zwierząt.

Być może zainteresuje Cię również to → Weterynarz z mazowieckiego. Gdzie go szukać?

Jeśli szukasz weterynarza z województwa mazowieckiego, zapraszam Cię do zapoznania się z naszą ofertą. Marka Balwet powstała z myślą o tym, by polskie gospodarstwa działały jeszcze lepiej.

Podziel się tym!
Kategorie

Card heading

This is a paragraph inside of a card. Authoritatively restore sticky innovation after performance based information.

Przeczytaj również

Edukacja to jeden z najlepszych sposobów na poprawę jakości życia ludzi i zwierząt. Zachęcamy do przeczytania merytorycznych wpisów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć specyfikę zwierząt i ich chorób.