Ile mleka potrafi wyprodukować krowa? Nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Bowiem na mleczną wydajność tych rogatych zwierząt składa się wiele czynników.
Chcesz dowiedzieć się, ile litrów mleka możesz spodziewać się od przeciętnej krowy dziennie, a także poznać czynniki, które warunkują wydajność produkcji mlecznej? Zapraszamy do lektury kolejnego wpisu na blogu naszego centrum zdrowia krów.
Ile mleka daje krowa?
Można przyjąć, że przeciętna krowa mleczna produkuje około 20 – 30 litrów mleka dziennie. W przypadku tzw. wysokowydajnych ras – dzienna produkcja jest znacznie większa i może osiągać wyniki na poziomie 40, a nawet 60 litrów / dzień. Pojedyncza krowa w ciągu jednego roku jest w stanie zapewnić od 6000 do 14000 litrów. Oczywiście, ostateczny wpływ na wynik ma rasa oraz warunki chowu (w tym otoczenie, sposób żywienia itp.).
Ciekawostka: najwyższy zanotowany rekord rocznej produkcji mleka przez jedną krowę wynosi ponad 18 000 litrów.
Kiedy krowa daje mleko?
Krowa jest gotowa produkować mleko po pierwszym wycieleniu, które zwykle przypada na okolice 24 – 30 miesięcy jej życia. Czas trwania pojedynczego cyklu laktacji wynosi średnio 305 dni. Wówczas krowę należy doić 2 – 3 razy dziennie, w regularnych odstępach czasu. Po nim następuje okres tzw. zasuszenia.
Wydajność produkcji mlecznej. Od czego zależy ilość mleka?
Na efektywność mleczną wpływa wiele czynników. Z uwagi na specyfikę – z powodzeniem możemy je podzielić na 2 typy: czynniki genetyczne oraz czynniki środowiskowe.
- Do pierwszej grupy zaliczamy przede wszystkim predyspozycje danej rasy. Stąd m.in. podział na bydło mleczne oraz bydło mięsne.
- Do drugiej zaliczają się z kolei takie aspekty, jak: prawidłowe żywienie, warunki utrzymania oraz stan zdrowia zwierząt.
Istotną rolę odgrywa również wiek krowy. Przyjmuje się, że największa wydajność w produkcji mleka przypada na 3 lub 4 laktację.
Rasy krów
Jeśli mowa o uwarunkowaniach genetycznych – najwyższą wydajnością produkcji mlecznej mogą pochwalić się:
- holsztyńskoo-fryzyjska (osiągają nawet 14000 l / rok),
- jersey (dają mleko z wysoką zawartością tłuszczu),
- simental (są uniwersalną rasą),
- montbeliarde (dostarczają wysokiej jakości mleko),
- brown swiss (charakteryzują się wieloletnią produkcją mleczną).
Jakość i ilość pożywienia
Niebagatelny wpływ na jakość i ilość mleka ma również dobrze dobrana i zbilansowana dieta. Powinna być zbilansowana pod względem objętości, a przede wszystkim – zawartości składników odżywczych (dostarczając niezbędną ilość energii, białka, a także minerałów i witamin). Krowy mleczne muszą mieć również stały dostęp do świeżej i czystej wody.
Warunki utrzymania
Kropkę nad “i” w maksymalizacji produkcji mlecznej stanowi miejsce życia bydła. W tym obszarze należy zadbać o: optymalną temperaturę, czyste, przestronne, regularnie sprzątane i dobrze wentylowane pomieszczenia oraz wygodne legowiska.
Nie bez znaczenia pozostają również czynniki stresogenne, które powinny być zminimalizowane, a najlepiej – zupełnie wyeliminowane.
Szukasz zaufanego weterynarza od bydła?
W klinice BALWET znajdziesz zespół doświadczonych specjalistów, którzy zadbają o zdrowie i produktywność Twojego stada. Zapewniamy kompleksową opiekę weterynaryjną, doradztwo żywieniowe oraz wsparcie w optymalizacji produkcji mlecznej. Jeśli chcesz poznać szczegóły – skontaktuj się z nami i umów się wizytę lub konsultację.