Gospodarstwa, które trudzą się hodowlą bydła mięsnego, mają mniej codziennych obowiązków w porównaniu do gospodarstw mlecznych. Jednak w Polsce wciąż dominuje tryb mieszany, w którym wyrównuje się zyski z prowadzonej działalności dzięki utrzymywaniu dwóch kierunków hodowli jednocześnie. Co warto wiedzieć o bydle mięsnym, jakie warunki trzeba zapewnić zwierzętom i który kierunek rozwoju wybrać? Oto najważniejsze informacje.
Poznaj tajniki gospodarstw hodowlanych, które utrzymują się z bydła mięsnego. Sprawdź, kiedy stado jest opłacalne i co zrobić, by poprawić wyniki finansowe.
Bydło mięsne to znaczy jakie?
Wiele gospodarstw boryka się z problemami finansowymi. Horrendalnie wysokie ceny paliw oraz nawozów mają ogromny wpływ na opłacalność prowadzonej działalności rolniczej. Coraz więcej rolników szuka sposobu na to, by podreperować budżet swojego gospodarstwa. Hodowla bydła mięsnego to dobry sposób na utrzymanie stabilizacji finansowej. A wszystko dlatego, że bydło mięsne, określane również opasami, obejmuje jeden z najbardziej pewnych sektorów rolnictwa w Polsce.
Definicja bydła mięsnego jest taka sama jak w przypadku bydła opasowego. Są to zwierzęta hodowane na mięso. Bydło mięsne jest przeznaczone do uboju, więc w takim stadzie główny napór kładzie się na regularny przyrost masy ciała poszczególnych jednostek.
Ile sztuk bydła mięsnego na 1 ha?
Aby hodowla bydła była opłacalna, rolnik potrzebuje odpowiedniego areału ziemi. Łąki i pastwiska wykorzystywane są do wypasu, a pola uprawne do produkcji paszy. W jaki sposób dopasować wielkość pastwiska do wielkości stada? Obowiązujące przepisy obligują rolników do działania zgodnie z Dobrą Praktyką Rolniczą (Dyrektywa azotanowa). Na jej podstawie można przyjąć, że na 1 hektar łąki lub pastwiska przypada 2-3 krowy mamki z cielętami. Ten przelicznik sprawia, że zwierzęta mają zapewnione odpowiednie warunki, a przyrost wagi będzie stabilny.
Jak zacząć hodowlę bydła mięsnego?
Powiększenie gospodarstwa o oborę z bydłem mięsnym jest dość dużą inwestycją. Odpowiedni osprzęt, zakup zwierząt (krowy plus buhaj) oraz dodatkowe pomieszczenia lokalowe to wydatek około 100 tysięcy złotych. Oczywiście finalny koszt zależy od indywidualnej sytuacji gospodarstwa. Na samym początku trzeba też wiedzieć, że inwestycja zaczyna przynosić zyski dopiero po około dwóch latach od jej rozpoczęcia. W tym czasie hodowca powinien mieć zabezpieczone środki finansowe, by móc intensywnie karmić zwierzęta oraz zadbać o odpowiednią suplementację.
Dużym plusem w czasie rozpoczynania hodowli bydła mięsnego jest dysponowanie dużym areałem, na którym w okresie letnim bydło może być wypasane. W okresie zimowym, gdy zwierzęta są w oborze, trzeba pamiętać, że oprócz karmienia, konieczne jest wywożenie obornika oraz przygotowywanie paszy.
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto zacząć hodowlę bydła mięsnego, to na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od Twojej sytuacji. Pomyśl, ile jesteś w stanie zainwestować, jakim areałem dysponujesz, lub ile hektarów ziemi możesz wydzierżawić w swojej okolicy. Ponadto istotne są jeszcze warunki lokalowe. Jak widzisz, każdy przypadek może być skrajnie różny ze względu na mnogość czynników, które finalnie mają wpływ na powodzenie w takim biznesie.
Jak dbać o stado mięsne w gospodarstwie hodowlanym?
Hodowca, który trudzi się prowadzeniem gospodarstwa mięsnego, nie może rezygnować z ogólnego dobrostanu zwierząt. Bez względu na profil gospodarstwa, dobrobyt bydła mięsnego to wymóg, który jest regulowany przez ustawodawców. Co ważne, ma on również duży wpływ na jakość mięsa po uboju. A im wyższa jakość mięsa, tym większy zysk.
A zatem, w jaki sposób trzeba dbać o bydło mięsne? Oto kilka aspektów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę:
- dopasowanie wielkości obory do ilości zwierząt,
- zadbanie o prawidłowo zbilansowaną dietę,
- współpraca z weterynarzem, który będzie dbał o zdrowie bydła,
- wysoka jakość paszy.
Czy hodowla bydła mięsnego w Polsce się opłaca?
Opłacalność stada zależy w dużej mierze od podjętych przez hodowcę kroków. Ceny mięsa wołowego na rynku są zmienne, ale zapotrzebowanie na ten surowiec cały czas jest na wysokim poziomie. Jednak oprócz ilości surowca, ważna jest również jakość sprzedawanego mięsa. A na nią mają wpływ między innymi poniższe czynniki:
- Rasa — wśród bydła mięsnego są rasy o większej wydajności rzeźnej i takie, które mają mniejszą wydajność rzeźną. Właściwie zbilansowana dieta ułatwia osiągnięcie lepszych wyników pod względem jakości.
- Rodzaj opasu — wysokiej jakości mięso jest zależne także od rodzaju opasu. Do wyboru są trzy rodzaje: intensywny, półintensywny i ekstensywny. Mówi się, że osiągnięcie wysokiej jakości wołowiny najczęściej wynika z opasu półintensywnego.
- Odpowiednie warunki — dostosowanie warunków do potrzeb zwierząt oraz dbanie o ogólny dobrostan wbrew pozorom również ma ogromny wpływ na opłacalność hodowli.
Cena za 1 kg wołowiny nie jest stabilna, ponieważ jest zależna od wielu czynników na rynku zbytu. W pierwszym miesiącu 2024 roku w skupach za jeden kilogram mięsa płacono ok. 11 zł: krowa – 7,87 zł/kg, jałówka – 10,72 zł/kg.
Warto jednak wiedzieć, że te ceny to wynik kilkutygodniowych podwyżek, które miały miejsce na przełomie roku. Nawet jeśli ceny w rzeźniach są stabilne, nigdy nie wiadomo, co wydarzy się za kilka dni lub tygodni. Z danych statystycznych opublikowanych przez KOWR wynika, że polscy hodowcy dostarczyli w 2023 roku o 6% mniej żywca wołowego niż w roku poprzednim.
Dbaj o stado mięsne i bądź o krok przed konkurencją
Połączenie wszystkich elementów, które mają wpływ na opłacalność hodowli, z pewnością ma również wpływ na wysokość wygenerowanych zysków. Bez wątpienia w przypadku bydła mięsnego warto mieć doświadczenie w prowadzeniu gospodarstwa. Im wyższe zasoby hodowcy w postaci areału, tym większe możliwości. Większe stada są bardziej opłacalne niż mniejsze, ale by je utrzymać, niezbędne są odpowiednie warunki.
Warto również wiedzieć, że na opłacalność hodowli przekłada się także kierunek biznesowy. Obserwacja trendów związanych z rynkiem zbytu umożliwia hodowcy uderzenie w najbardziej opłacalny sektor. W obecnych czasach dużym zainteresowaniem cieszy się mięso z hodowli ekologicznych. Pójście w tym kierunku jest dość odważne, jednak może przynieść satysfakcję z powodu osiąganych przychodów. Rosnąca świadomość konsumentów sprawia, że ich wymagania na przestrzeni kolejnych lat będą rosły, więc zapotrzebowanie na wołowinę wysokiej jakości również.
Zadbaj o bydło mięsne pod okiem doświadczonego weterynarza
Skorzystaj z pomocy zespołu weterynarzy, by zoptymalizować zyski ze swojej hodowli bydła mięsnego. Wybierz nasze doświadczenie i nowoczesny sprzęt, by zwiększyć swoje zarobki. Skontaktuj się z nami — pomożemy Ci osiągnąć optymalne zyski.