lezaca-krowa-balwet
Kategoria:

Budowa krowy. Poznaj anatomię tych zwierząt gospodarskich.

Krowa zalicza się do najpopularniejszych zwierząt hodowlanych w Polsce. Jakie układy i narządy skrywa ona pod lekko włochatą skórą? W jaki sposób funkcjonuje organizm tego zwierzęcia? Sprawdź, co wyróżnia ten gatunek zwierząt czworonożnych i co warto o nich wiedzieć. 

Przygotowaliśmy garść profesjonalnej wiedzy na temat budowy ciała krowy. Poznaj anatomię tych zwierząt gospodarskich.

Jak przedstawia się anatomia krowy?

Krowy podobnie jak wiele innych zwierząt hodowlanych mają cztery nogi (w porównaniu do innych zwierząt mogą wypadać na dość krótkie), głowę oraz wyraźnie widoczny brzuch, oraz górną część sylwetki z dobrze zarysowanym kręgosłupem i żebrami. Oprócz tego wiele ras może pochwalić się również porożem. Może nie jest ono tak okazałe jak u dojrzałego jelenia, ale jednak jest. Ponadto na ciele krowy widoczne są tak zwane guzy kulszowe i biodrowe. Kolejną cechą charakterystyczną dla tej grupy zwierząt jest dość długa klatka piersiowa oraz wyraźnie zauważalne wymiona. Krowa ma dość dużą głowę osadzoną na krótkiej szyi. Oprócz budowy zewnętrznej istotną rolę odgrywają narządy wewnętrzne u tego zwierzęcia. Poznaj niektóre z nich.

Być może zainteresuje Cię również to → Czy krowy mają rogi?

Układy oddechowy, rozrodczy i krwionośny w anatomii krowy

Dziś skupimy się na trzech układach, które umożliwiają tej rasie swobodne funkcjonowanie i rozmnażanie. Poznaj bliżej funkcję układu oddechowego, krwionośnego i rozrodczego u popularnych w Polsce zwierząt gospodarskich.

#1 Układ oddechowy w anatomii krowy

Układ oddechowy to jeden z głównych układów, które występują w ciele ludzi i zwierząt wszystkich gatunków. Jest on niezbędny do życia, a każda jego dysfunkcja powoduje stany chorobowe. W przypadku krów składa się on z poniższych elementów:

  • jama nosowa, do której powietrze wpada przez nozdrza przednie (dodatkową funkcją jamy nosowej jest węch),
  • gardło,
  • krtań i tchawica,
  • oskrzela i płuca

Oczywiście powietrze wpada najpierw do jamy nosowej, a następnie przez gardło, krtań i tchawicę aż do oskrzeli i płuc.

#2 Układ rozrodczy u krowy — co warto o nim wiedzieć?

Układ rozrodczy jest niezbędny do tego, by zwierzęta mogły się prawidłowo rozmnażać. Efektywny rozród w stadzie wpływa realnie na opłacalność hodowli. Narządy rozrodcze u krów składają się z poniższych części:

  • Jajniki — to najważniejsze elementy całej struktury funkcjonowania układu rozrodczego u krowy. To w nich powstają gamety żeńskie i hormony płciowe. Kształt jajnika przypomina elipsę.
  • Jajowód — swoim wyglądem naprowadza do wizerunku długiej i cienkiej rurki. Łączy on jamę maciczną i jamę otrzewnową.
  • Macica — to w niej wzrasta zarodek (a później także płód) i się tam rozwija. Młody organizm spędza tyle czasu w macicy w czasie ciąży, by po porodzie móc samodzielnie funkcjonować. Macica bydlęca jest dwurożna. Dzieli ją przegroda, którą tworzą dwie ścianki rogów, a te łączą się pasmami łącznotkankowymi. Warto również wiedzieć, że ściana macicy jest zbudowana z błony surowiczej, śluzowej oraz mięśniowej.
  • Pochwa — w tym miejscu drogi rodne otwierają się na zewnątrz, gdzie jednocześnie znajduje się żeński narząd kopulacyjny. Średnia długość tej części układu rozrodczego wynosi ok. 25 cm, a na kolejnym odcinku zmienia się ona już w przedsionek pochwy. Granicą między tymi dwoma narządami jest cewka moczowa.
  • Srom — ostatni odcinek narządu rozrodczego krowy, który zbudowany jest z dwóch warg sromowych, które otaczają szparę sromową, ograniczając tym samym jej widoczność. 

#3 Krowi układ krążenia

Podobnie, jak u innych zwierząt, a nawet u ludzi, ten układ jest odpowiedzialny za transport krwi do wszystkich komórek ciała. Wraz z krwią transportowane są również wartości odżywcze, minerały i witaminy. Poprawnie funkcjonujący układ krążenia u krowy wspiera właściwe działanie wszystkich narządów oraz innych układów. 

Do tego układu zalicza się między innymi serce, tętnice oraz żyły i naczynia włosowate. Najważniejszą funkcją serca w układzie krwionośnym jest pompowanie krwi i jej przetłaczanie, co finalnie doprowadza do ruchu krwi we wszystkich naczyniach krowionośnych. I oczywiście — podtrzymuje wszystkie czynności życiowe.

Być może zainteresuje Cię również to → Bydło mięsne w gospodarstwach hodowlanych. Najważniejsze informacje. 

Zadbaj o swoje stado, jeśli zależy Ci na zwiększeniu jego wydajności

Anatomia krowy w kontekście przystosowania do prawidłowego funkcjonowania, przypomina świetnie działające auto. Gdy zwierze jest zadbane i przebywa w odpowiednich warunkach, jego żywotność jest znacznie dłuższa. Jeśli hodowcy zależy na zwiększeniu wydajności stada, warto monitorować stan zdrowia krów — to jedyna droga do tego, by zdrowe jednostki dawały więcej mleka i rodziły zdrowe potomstwo. 

Skorzystaj z naszej pomocy, jeśli potrzebujesz wsparcia w swoim gospodarstwie hodowlanym. Wykorzystaj naszą wiedzę, doświadczenie i dyspozycyjność, by osiągać lepsze wyniki z hodowli krów w województwie mazowieckim.

Podziel się tym!
Kategorie

Card heading

This is a paragraph inside of a card. Authoritatively restore sticky innovation after performance based information.

Przeczytaj również

Edukacja to jeden z najlepszych sposobów na poprawę jakości życia ludzi i zwierząt. Zachęcamy do przeczytania merytorycznych wpisów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć specyfikę zwierząt i ich chorób.