krowa-zachod-slonca
Kategoria:

Jak zostać weterynarzem? Poradnik krok po kroku.

Uwielbiasz zwierzęta i właśnie szukasz przepisu na swoją ścieżkę zawodową? Być może leczenie zwierząt stanie się również Twoją pasją. Sprawdź, jak możesz zostać weterynarzem. Jaką szkołę trzeba skończyć i jakie umiejętności są konieczne, by móc pracować z czworonożnymi zwierzętami domowymi i hodowlanymi. 

Szukasz zawodu, w którym mógłbyś pracować blisko zwierząt? Sprawdź, jak zostać weterynarzem. Poradnik krok po kroku.

Weterynarz — jak zostać specjalistą w tym zawodzie?

Weterynarz to lekarz, który dba o dobrobyt zdrowotny zwierząt. Aby jednak poznać tajniki tej specjalizacji, trzeba koniecznie ukończyć odpowiednią szkołę. Edukację w placówkach często uzupełnia się wiedzą z kursów, które skupiają się na małym zakresie wiedzy lub uczą wdrażać innowacyjne leczenie, korzystać z nowoczesnego sprzętu. 

Najlepiej jest, gdy weterynarią zajmują się osoby z powołania. Oznacza to, że kontakt ze zwierzętami pozwala im osiągnąć spełnienie zawodowe, a dodatkowo czerpią z tej profesji przyjemność

Aby zostać weterynarzem, najpierw można rozpocząć edukację w szkole średniej, decydując się na profil weterynaryjny w technikum lub odbyć naukę w liceum ogólnokształcącym. Kontynuacją tej nauki są 5,5 -letnie studia. Następnie każdy, kto pragnie pracować w zawodzie, jest zobligowany do złożenia przysięgi, która jest połączona z Kodeksem Etyki Lekarza Weterynarii. Na koniec, każdy weterynarz, który chce pracować w wyuczonej profesji, musi zdobyć uprawnienia, które wydaje okręgowa izba lekarsko-weterynaryjna.

Jakie dokumenty trzeba złożyć w okręgowej izbie lekarskiej, by uzyskać prawo do wykonywania zawodu?

Każdy kandydat, który pragnie pracować zgodnie z wyuczony zawodem, powinien skompletować poniższe dokumenty i złożyć je we właściwej dla miejsca zamieszkania okręgowej izbie lekarsko-weterynaryjnej. Ta profesja jest regulowana Ustawą z dnia 21 grudnia 1990 roku. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (wpis Dziennik Ustaw 1991 Nr 8 poz. 27 ze zm.). Oprócz tego, że Okręgowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna ocenia stan zdrowia przyszłego lekarza, jest zdolność do czynności prawnych, postawę etyczną i posiada pełne prawa publiczne. 

Ponadto każdy kandydat powinien złożyć do biura izby poniższe dokumenty:

  • podanie o nadanie praw do wykonywania zawodu,
  • odpis dyplomu,
  • wypełnioną ankietę osobową,
  • skan z dowodu osobistego,
  • zaświadczenie lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu,
  • oświadczenie o zdolności do czynności prawnych,
  • dowód opłaty z tytułu pierwszej składki członkowskiej,
  • dwie fotografie.

Przejście całej drogi sprawia, że pomaganie zwierzętom jest skuteczne i bezpieczne. Okres nauki to najlepszy start, ponieważ wdraża przyszłych weterynarzy w tajniki fachu i przygotowuje ich do praktycznego wykonywania zawodu. Warto również wiedzieć, że część osób, które decydują się na pracę w tym fachu, uczą się pracy w rodzinnych klinikach dla zwierząt. To właśnie tam poznają praktyczną stronę weterynarii. Są często dużo lepszymi specjalistami, ponieważ leczenie zwierząt przewija się w ich życiu od najmłodszych lat. Jednak takie doświadczenia nie zwalniają ich ze zdobywania wiedzy w sposób formalny.

Cechy dobrego lekarza weterynarii

Zastanawiasz się, czy każdy może ukończyć odpowiednią szkołę i zostać weterynarzem? Oczywiście, że tak! Jednak od usposobienia danej osoby zależy, czy będzie ona umiała pomagać zwierzętom z sercem. Rzecz jasna, zdobycie tytułu w szkole nie czyni z człowieka jeszcze profesjonalisty lub dobrego specjalisty. Wiele zależy od jego indywidualnych uwarunkowań i postrzegania świata zwierząt. Prawda jest taka, że nie każdy weterynarz pracuje w wyuczonym zawodzie. Jednak nie jest to żadnym odkryciem. Ukończenie studiów na wybranym kierunku nie jest zobowiązujące, a upodobania i wizja przyszłości często ewoluują. Po ukończeniu studiów na tym kierunku można również pracować w laboratorium lub w rzeźni. 

A więc jaki powinien być dobry weterynarz? Oto lista najczęściej wymienianych cech charakteru:

  • empatyczny,
  • wrażliwy,
  • pomocny,
  • otwarty na potrzeby swoich klientów,
  • dyspozycyjny,
  • wspierający.

Czy da się zostać weterynarzem bez studiów? Czy można leczyć zwierzęta bez szkoły?

Zajmowanie się tą profesją bez wątpienia wymaga zdobycia odpowiedniej wiedzy, by pomoc zwierzętom odbywała się sprawnie i bez stwarzania jakiegokolwiek ryzyka. To bardzo ważne, by przejść odpowiednie przygotowanie i potwierdzić je w czasie egzaminów, które uprawniają do wykonywania tego zawodu w sposób profesjonalny. Nie ma innej drogi. Nie da się pominąć etapu nauki, ponieważ tak jak w przypadku lekarzy specjalistów dla ludzi, ten etap jest obowiązkowy i niezbędny.

Warto wiedzieć, że weterynarz to zawód, który wymaga ogromnej odpowiedzialności i wiedzy. Opieka nad zwierzętami, leczenie ich, podawanie leków oraz stawianie trafnych diagnoz to klucz do tego, by zwierzę szybko wyzdrowiało, a zadowolony klient, kolejnym razem, również zapukał do Twoich drzwi. Tu nie ma miejsca na pomyłki i eksperymenty. Nawet najwięksi miłośnicy zwierząt są zobligowani do ukończenia odpowiedniej szkoły i zaliczenia egzaminów. Bez tego, nie zdobędą prawa do wykonywania tego zawodu na terenie naszego kraju, a także poza jego granicami.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym, jak zostać weterynarzem?

Zapotrzebowanie na lekarzy weterynarii, którzy przeszli całą drogę i mają prawo do wykonywania zawodu, jest bardzo duże. Większość polskich rodzin decyduje się z różnych powodów na posiadanie psa, kota lub innych zwierząt hodowlanych w domu. Jedni inwestują w zwierzęta, ponieważ po prostu je lubią, inni szukają sposobu na wzmocnienie otwartości u dzieci,  budując w ten sposób trwałe więzi emocjonalne między dzieckiem a zwierzakiem, a jeszcze inni szukają w tym pomysłu na biznes. 

Są jednak firmy, które zajmują się tylko i wyłącznie leczeniem bydła — takie jak Balwet. Rosnąca liczba dużych gospodarstw hodowlanych wiąże się z coraz większym zapotrzebowaniem na usługi mobilne w tym zawodzie. Niezależny lekarz weterynarii, który dojedzie do gospodarstwa, by zbadać zwierzęta, podać leki lub stwierdzić ciążę to poczucie bezpieczeństwa u hodowców oraz duża pomoc. Co więcej, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, współpraca z weterynarzem jest dziś niemal obowiązkowa, by instytucje, które skupują bydło mięsne lub mleko z gospodarstw produkcyjnych, miały pewność, że jest ono zdrowe i bezpieczne.

Podsumowanie: poznaj całą drogę do osiągnięcia prawa do wykonywania zawodu weterynarza i podejmij właściwą decyzję!

Zawód lekarza weterynarii to profesja, która wymaga ogromnej wiedzy, ale też poczucia odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Jeśli chcesz pracować w tym zawodzie, koniecznie zastanów się, czy Twoje cechy charakteru będą dla Ciebie wspierające w zdobywaniu nowych umiejętności i czy masz w sobie mentalną siłę, by sprawować opiekę nad zwierzętami bez względu na okoliczności. Ta profesja pozwala czynić dobro i wspierać często bezbronne czworonogi, gdy najbardziej potrzebują ludzkiej pomocy. 

Jeśli jesteś hodowcą bydła, skorzystaj z usług weterynarza — skontaktuj się z nami

Jeśli szukasz firmy, która zajmuje się leczeniem bydła hodowlanego, potrafi dokonać diagnostyki i wdrożyć odpowiednie działania, by stado było zdrowe, skontaktuj się z nami. Nasz zespół specjalizuje się w sprawowaniu opieki nad stadami bydła mlecznego oraz mięsnego. Podejmij właściwą decyzję i zadbaj o zwierzęta z pomocą profesjonalistów z Balwet.

Podziel się tym!
Kategorie

Card heading

This is a paragraph inside of a card. Authoritatively restore sticky innovation after performance based information.

Przeczytaj również

Edukacja to jeden z najlepszych sposobów na poprawę jakości życia ludzi i zwierząt. Zachęcamy do przeczytania merytorycznych wpisów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć specyfikę zwierząt i ich chorób.

ile-kosztuje-krowa-2024-blog
Porady

Ile kosztuje krowa w 2024 roku?

Zastanawiasz się nad stworzeniem gospodarstwa hodowlanego i chcesz wiedzieć, ile kosztuje krowa? Taka inwestycja wymaga nie tylko dużych nakładów finansowych, ale też ogromu pracy. Czy

Czytaj więcej
czy-krowy-maja-rogi-blog
Porady

Czy krowy mają rogi?

Poznaj odpowiedź na pytanie, które od wielu pokoleń pojawia się często nie tylko w szkołach, ale też wśród dorosłych. Czy krowy mają rogi? Dziś skupimy

Czytaj więcej